דרוש חינוך פיננסי

דרוש חינוך פיננסי

.
בזמן שהחינוך הפיננסי פורח במערב,
משרדהחינוך בישראל רק מערים קשיים.
זה הזמן להתיר את הקשר

 

 

אני מוכן להודות כבר בהתחלה. גם אני מכיר את היום הזה בחודש שבו נוחת בתיבת הדואר הדו"ח התקופתי של קרן הפנסיה שלי. בכל פעם אני פותח אותו, במבוכה מסוימת, רץ על המספרים מההתחלה ועד הסוף, ואחר כך מניח על השולחן, בתקווה שאשתי תוכל להסביר לי מי נגד מי וכמה אני משלם למי. הנה, הודיתי.

 

בעת האחרונה יש מי שמנסים להצביע על האחראים למחדל דמי הניהול השערורייתיים באפיקי החיסכון. בינתיים, בחרנו לנסות לאתר את שורש הבעיה כדי להציע פתרון, להבין מדוע הציבור הישראלי, שעסוק כל היום בלא להיות פראייר, מאפשר בינתיים לגופים שמנהלים את כספנו לגבות מאיתנו דמי ניהול גבוהים בלי להתמקח. איך עמדנו כל השנים מנגד בזמן שהבנקים גבו מאיתנו עמלות מופרזות על שירותים בסיסיים. למה רוב הישראלים סבורים שההחלטה הכלכלית החשובה בחייהם היא רכישת דירה ולא בחירת אפיק השקעה לגיל הפנסיה?

 

 

 

לו היה בישראל חינוך פיננסי מקיף כבר מגיל הגן או בית הספר היסודי, היה יכול הצרכן הפיננסי הישראלי לקבל החלטות רציונליות, שקולות. בהיעדרו,

אין פלא שכ־45% מהציבור לא השקיעו מחשבה רבה, אם בכלל, ביום שאחרי הפרישה מהעבודה.

 

במדינות המערב הבינו מזמן את חשיבות החינוך הפיננסי. במדינות אלה קצב הזדקנות האוכלוסייה מהיר, והנטל הפנסיוני הציבורי מתחלק על פני פחות ופחות זוגות ידיים עובדות. כדי שהבועה הפנסיונית הזאת לא תתפוצץ, הבינו הממשלות שהציבור חייב לכלכל את צעדיו טוב יותר לקראת הפרישה. לפיכך החלו הממשלות להשקיע כספים רבים, לעיתים אף בשיתוף המגזר הפרטי, כדי לתת כלים מתאימים לדורות הבאים על מנת שיוכלו לקבל החלטות שבאמת תואמות את צורכיהם.

 

וגם כאן אני מוכן להודות. כששמעתי לראשונה על הרעיון, התחלחלתי. המחשבה להכניס גופים פרטיים לגני הילדים בשביל ללמד את הילדים מהו כסף ומה עושים איתו נראתה לי הזויה אפילו במסגרת כללי המשחק הקפיטליסטיים. בהמשך, ככל שקראתי עוד על הנושא, הבנתי שזו כנראה הדרך המוצלחת ביותר לגרום לילדים האלה להבטיח לעצמם את העתיד הפיננסי שיכול להיות שלהם, אם רק יקבלו את ההחלטות הנכונות.

 

לכן עכשיו הגיע גם תורנו לעשות משהו. זו ההזדמנות שלנו להתחבר לכלכלה. לא משום שאנחנו מאוהבים בקריאת דו"חות כספיים ומסתנוורים מעושרם של הטייקונים. אלא משום שזו האחריות שלנו לתכנן את העתיד שלנו בתבונה. לדעת כיצד לא להיכנס לאוברדראפט, להתעקש מול הסוכן שימצא עבורנו את קרן הפנסיה המתאימה ביותר, להמשיך לעקוב אחר ביצועיה לאורך השנים ולהחליט האם להעביר את כספנו למקום אחר במידת הצורך.

 

  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים