מאמרים  >>  מאמרים פיננסים  >>  מהי קרן גידור

הי קרן גידור

 

מהי קרן גידור   /   www.money-nanny.co.il

 

קרנות הגידור הפכו בשנים האחרונות למונח שגור בפי משקיעים רבים ברחבי הגלובוס. אותו מוצר, אשר עד לשנים האחרונות היה לנחלתם של "משקיעים מתוחכמים" בלבד, נגיש כיום לרווחת כמעט כל משקיע. את אותם פרמטרים אשר מושכים מדי שנה אלפי משקיעים חדשים אנו כבר מכירים אבל האם עצרתם פעם לשאול איך למעשה נוצרו קרנות הגידור? כיצד התחילה התופעה? במאמר זה נענה יחדיו על שאלות אלו ואחרות.
 
קרנות גידור ומלחמת השחרור
תחום קרנות הגידור נוצר היסטורית, כאשר מנהלי השקעות מוכשרים עזבו את ניהול קרנות הנאמנות המסורתיות, והקימו קרן שתשקיע את כספם שלהם. בתוך כך, הם פעלו באסטרטגיות ושיטות השקעה ללא מגבלות של רגולציה, כאילו היו חברת השקעות עצמאית. השיטה של חופש פעולה אפשרה שימוש  של שיטות מכירה בשורט, ארביטראז' על אג"חים ועל מניות, השקעה בחברות במצוקה, השקעה בשווקים מתעוררים, אופציות ונגזרות, לרבות על מטבעות, ריביות, סחורות, שימוש במינוף על ההשקעות, ושיטות נוספות המקובלות ומותרות בחברת השקעות, ואינן מותרות לקרן נאמנות. השקעה במניות בשיטת הלונג בלבד מחייבת רכישה והמתנה עד שהמניה תעלה. בנוסף לכך, יכולת יצירת הרווחים תלויה בהשקעת מלוא הסכום. לעומת זאת, דמיינו לעצמכם, הוספת מימד של מכירה בחסר (שורט) לניהול ההשקעות. שיטה זו הניבה תשואות גבוהות מהרגיל, בייחוד בשווקים יורדים. בנוסף, כדי להקטין את הסיכונים שנטלו,  מנהלי ההשקעות אימצו שיטות של גידור -  (
Hedging)  במטרה להגביל את הסיכון (מכאן המונח באנגלית: גידר או תיחום). מטרת הגידור לאפשר הגבלת החשיפה לסיכונים, ובפועל חלק מקרנות הגידור מצליחות לגדר סיכונים טוב כל כך, עד כי תוצאותיהן יציבות בכל חודש וחודש, באופן שגרף השווי עולה בשיפוע קבוע וחיובי - גם בחודשים בהם השווקים יורדים.
 
את המושג "קרן גידור" הטביע אלפרד וינסלו בשנת 49' של המאה הקודמת, אשר נחשב למנהל קרן הגידור הראשונה. ג'ונס למד לדוקטורט בסוציולוגיה באוניברסיטת קולומביה ועבד כעיתונאי במגזין הכלכלי פורצ'ן. ב-1949 הקים ג'ונס שותפות עסקית שחיפשה הזדמנויות בשוק המניות, והייתה לגוף הפיננסי הראשון שנקרא "קרן גידור". אסטרטגיות המסחר אשר הפכו את המשקיעים בקרן למרוצים כללו :
א. פוזיציות
Market Neutral – באסטרטגיה זו ננקטת עמדה ניטרלית לכיוון השוק. בין אם השוק עולה או יורד, אין השפעה על רווחיות תיק ההשקעות.
ב. השקעות ערך – תיק ההשקעות נבנה בהתאם להערכת מגמת השוק, הרווחיות תלויה ביכולת המנהל לחזות את המגמה.
 
שנות 60 – היציאה מהארון
שנות ה – 60 מסמלות למעשה את היציאה מהארון עבור קרנות הגידור. אם בשנים הקודמות זכו קרנות הגידור להתייחסות רק בחדרי חדרים, התשואות הפנטסטיות גרמו לכך שמשקיעים רבים ובעיקר אלו המבוססים היטב רצו להצטרף לאותה תבנית, לסכמת ההשקעה המרתקת אשר העמידה התעשייה.
 
אל לנו לשכוח כי שנות ה – 60 לוו באירועים גיאו פוליטיים שליליים רבים: הצבא האמריקאי התבוסס במלחמת וויאטנם, המלחמה הקרה הייתה בשיאה עם משבר הטילים בקובה והיה נראה כאילו העולם הולך למלחמת עולם שלישית - גרעינית. מיותר לציין כי השווקים הפיננסים לוו בירידות משמעותיות, לכן הצורך במכשיר פיננסי אשר מסוגל להרוויח גם בשוק יורד היה רלוונטי לכל עדת משקיעים באשר הם. בשעה שקרנות הנאמנות היו חביבות על וול-סטריט של שנות ה-60, קרן הגידור של ג'ונס השיגה את קרנות הנאמנות הטובות ביותר. שמועות על ביצועיו של ג'ונס יצרו התרגשות: ב-1968, בערך 200 קרנות גידור כבר היו קיימות, בעיקר ראוי לציין את אלה שנוהלו על-ידי ג'ורג' סורוס ומייקל שטיינהרט. הקרנות הללו גייסו נכסים לניהול על בסיס מידע שעבר מ"פה לאוזן" בעיקר בחוגים של יחידים עתירי הון. בין הכוכבים המייצגים של אותה תקופה נראו קרן "יגואר" של  ג'וליאן רוברטסון, "שטיינהרט פרטנרס" וקרן "קוונטום" של סורוס אשר רשמו תשואות של למעלה מ -  40%.  מנהלים אלה - לא רק שהכו את השוק השוורי, אף הרוויחו בסביבה של שוק דובי גם כן. לפיכך, התרחבה השמועה, העיתונות החלה לכתוב מאמרים ופרופילים אשר הסבו תשומת לב לקרנות מדהימות הללו ולמנהליהן יוצאי הדופן.
 
המודרניזציה של שנות ה- 90
במהלך שנות ה -80,  רק מספר צנוע של קרנות גידור יוסדו. ב-1984, כאשר
Tremont החלה לעקוב אחר מנהלי קרנות גידור, היה ניתן לזהות רק 68 קרנות. היום, Tremont עוקבת אחר ביצועים היסטוריים של יותר מ-4,700 קרנות, אשר מתוכם 2,400 סוחרות באופן אקטיבי. במהלך שנות ה-80 רוב מנהלי קרנות הגידור בארה"ב בחרו לא להיות רשומים אצל ה-SEC (רשות ני"ע האמריקאי). מסיבה זו, נאסר עליהם לפרסם, והם נאלצו להסתפק בהמלצות "מפה לאוזן" כדי להגדיל את נכסיהן. רוב הקרנות אורגנו כשותפויות מוגבלות, המאפשרות 99 משקיעים בלבד: לכן, מנהלי הקרנות דרשו רף כניסה גבוה יחסית. הם תרו אחרי חוג לקוחות מובחר בעל יכולת להחזיק רמות השקעה גבוהות במקום אחד לאורך זמן. מעבר לאוקינוס האטלנטי, משקיעים אירופאים תפסו מהר את יתרונות התחום החדש והדבר הניע את התפתחותן של קרנות חוץ (offshore) היעילות יותר מבחינת מס. בארה"ב ובאירופה תעשיית קרנות הגידור של שנות ה-80 הייתה מורכבת ממועדון אקסקלוסיבי של יחידים עתירי הון והבנקאים הפרטיים שלהם.
 
הפריצה האמתית, הן ברמת התודעה ובעיקר בלגיטימציית ההשקעה נכנסה לתוקפה הממשי באמצע שנות ה- 90, אז הטכנולוגיה נטמעה ברמת הצרכן, האינטרנט פתח אפיקי השקעה חדשים וכסף גדול החל לחפש את דרכו כדי לגדול ולצמוח. אל לנו לשכוח כי תחילת שנות ה – 90 אופיינו במפולת הגדולה של 87' ובמלחמת המפרץ 91', שנים בהם אסטרטגיות מוטות לונג ספגו הפסדים משמעותיים. חשוב לציין כי בשנים אלו אלטרנטיבות השקעה היו יחסית מפותחות אך מה שבאמת גרם לתעשיית קרנות הגידור לצמוח היא העובדה כי מכשיר זה מספק למעשה צורך אלטרנטיבי פנטסטי למשקיעים אשר זקוקים לנזילות של הכסף, היכולת לממש סכומי כסף בפרקי זמן קצרים יחסית ועדיין לשאוף לתשואה גבוהה. שאיפה לתשואה מוחלטת כבר אמרנו?
 
נתונים יבשים
ב-15 השנים האחרונות פורחת תעשיית קרנות הגידור והיקף נכסיה גדל באופן מהותי. הממוצע של השנים האחרונים מעיד על צמיחה של 20% הן בהיקף הנכסים המנוהלים והן בכמות הקרנות. היקף הסכום המנוהל בקרנות הגידור בעולם מוערך כיום ב - 1.5 טריליון דולר, הפזורים בלמעלה מ- 11 אלף קרנות גידור שונות. יש הסוברים כי קרנות אלו אחראיות על 25% מכלל המסחר במוצרים פיננסים בארה"ב. לפי הערכות, עד שנת 2010 יפעלו בענף כ-18 אלף קרנות, שינהלו סכום עתק של למעלה מ 2.5 טריליון דולר.
 
האני מאמין
אין ספק כי קרנות הגידור מהווית פקטור משמעותי במחזור הצמיחה של שוק ההון. סביר להניח כי בעשור הקרוב ימשיכו הקרנות לעצב את השוק העולמי. הצבעוניות לצד הנזילות היחסית מאפשרים לנו כמשקיעים מנגנון קבלת החלטות פרקטי וניידות לכל מצב שוק – ללא תלות בכיוון יעד ברור.

 

יניב חדד  -  מומחה לחינוך פיננסי ומחבר רב המכר "מהתיכון ועד הפנסיה"
1-700-701-081

  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים