מאמרים  >>  מאמרים בחינוך פיננסי  >>  ההבדל בין חסכון להשקעה. / יניב חדד

ההבדל בין חסכון להשקעה / יניב חדד

ההבדל בין חיסכון והשקעה. מאת יניב חדד

האם המילים חסכון  והשקעה מוכרות לכם ?

אם כן , מה המשמעות של כל אחת מהן  , ואולי בכלל חסכון היא מילה נרדפת להשקעה ?

למעשה חיסכון והשקעה יכולים להיות אותו הדבר בדיוק.

חיסכון זה כאשר אתה לוקח סכום מסוים ואתה מחליט לשמור אותו לעתיד ולא להשתמש בו כעת.

השקעה  כאשר אתה לקוח סכום מסוים ואתה מחליט להוציא אותו על אפיק מסוים שלא ייתן לך החזר מיידי, אבל ייצר הכנסה בעתיד (בשאיפה).

 

בכדי להבין טוב יותר את ההבדל בין חסכון להשקעה נסביר בפירוט יתר :

חסכון הוא אפיק השקעתי , בדרך כלל לטווח ארוך משלוש שנים ועד עשרים ולפעמים גם שלושים שנה.

כאשר אנו חוסכים מטרתנו היא לא לסכן את הכסף , דהיינו אנו משקיעים באפיק בטוח ללא סיכון , אנו יודעים את תנאי החיסכון מראש לדוגמא : חסכון צמוד פריים , חסכון צמוד מדד + 2% לשנה.

המסקנה היא שאפיק הכסף נחסך לזמן ארוך  , הסיכון הוא אפסי ולעומת זאת גם התשואה היא אפסית והיא ידועה מראש , אנו יכולים לישון בשקט מפני שאנו יודעים שמה שחסכנו קיים.

מרבית החסכונות מושקעים באפיקים שונים, שכן האלטרנטיבה הינה להחביא את הכסף שנחסך במזרנים, מתחת לבלטות או סתם בבנק בחשבון העו"ש. חיסכון כזה, לא גדל ולרוב אף נשחק בשל האינפלציה.

 

השקעה היא סוג של חסכון , אבל בהשקעה ישנם פרמטרים של סיכון / סיכוי .

לדוגמא  :  אם יש לנו מאה אלף ₪ פנויים והחלטנו לסכן מעט את הכסף אנו יכולים לקנות ב- 20 אש"ח מניות  , התוצאות הם לא ברורות  ולא ודאיות. דהיינו אם המניה שהשקענו בה עלתה ב 50% אזי הרווחנו עשרת אלפים ₪ על ההשקעה ועכשיו יש לנו 30 אש"ח סכום במניות ועד 80 אש"ח שהשקענו באפיק בטוח.

סכום הקרן היה מאה אש"ח , ועכשיו יש לנו מאה ועשר אש"ח מסקנה : תשואה של 10% על סך הכסף הפנוי.

אבל , אם הסכום שהשקענו במניות ירד ב 50%  , דהיינו השקענו עשרים אלף ₪ ועכשיו נשארו לנו רק עשרת אלפים ₪ . זה אומר שסך הכסף הכולל שלנו עכשיו הוא תשעים אש"ח . תשואה שלילית של כ 10%.

 

דוגמאות נוספות להשקעה :  נדלן  -  דירות , חניות , משרדים וכדומה. ערך הנכס נקבע ע"י כוחות השוק (היצע מול ביקוש). אם אנו בתקופת מיתון , וישנם פשיטות רגל , אנשים עוזבים את המשרדים , הביקוש למשרדים קטן ולכן התוצאה הישירה היא שערך הנכס יורד. ואילו בתקופת גאות זה בדיוק ההפך.

 

ונשאלת השאלה מה עדיף לחסוך או להשקיע ?

 

אין תשובה חד משמעית.

והכי טוב לשלב בין חסכון להשקעה , חייב להתייעץ באנשי מקצוע. כל אדם חייב להגדיר לעצמו את רמת הסיכון , את סכום ההשקעה שהוא מוכן להפסיד ורק אח"כ לבצע את ההשקעה.

אם אתה עדיין צעיר כדאי להגדיל מעט את אפיק הסיכון מפני שיש לך עוד שנים רבות של עבודה , לפי הסטטיסטיקות בעשרים שנה האחרונות  , התשואה הגבוהה ביותר הייתה של  שוק ההון.

 

אם אתה אדם מבוגר שיש לך 5-10 שנים לפרישה עדיף שלא לסכן את הכסף ולחשוב בצורת חסכון , מפני שאם תפסיד לא תהיה לך הזדמנות לתקן

 

לסיכום  :  חסכון והשקעה שנהם סוגים של השקעה לטווח בינוני ארוך , ההבדל הוא שבהשקעה ישנו פרמטר של סיכון/סיכוי.

 

  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים