מאמרים  >>  מאמרים בחינוך פיננסי  >>  כל מה שצריך לדעת על הלוואות / יניב חדד

כל מה שצריך לדעת על הלוואות / יניב חדד

כל מה שצריך לדעת על הלוואות


בימים טרופים אלה , בשיא המשבר הכלכלי ישנם אנשים החשים לצורך לחזק את איתנותם הכלכלית בטווח המיידי וכדי לעשות כך הם נוטלים הלוואה מגוף פיננסי.


מהי הלוואה ?

הלוואה פרטית היא סכום כסף מוגדר אשר ניתנת לאדם פרטי (כשמה כן היא). הלוואות פרטיות ניתנות בעיקר על ידי הבנקים אבל גם על ידיד גופים פיננסים אחרים דוגמת חברות ביטוח, חברות כרטיסי אשראי, מקומות עבודה וכדומה. אפשר לקבל סכום הלוואה החל מאלפי שקלים בודדים ועד לסכום בלתי מוגבל ( כנגד בטחונות)  ,

הגוף אשר מעניק את ההלוואה דורש ריבית בנוסף לקרן ההלוואה. הריבית מעידה על רמת הסיכון של הלווה , דהיינו אם הבנק בטוח ב 100% שהלווה יחזיר את ההלוואה אז הריבית תהיה נמוכה , ואילו אם הלווה ברמת סיכון גבוהה אז הריבית תהיה בהתאם.  את ההלוואות ניתן להחזיר החל מ 3 תשלומים ועד 48 תשלומים (לרוב) , כמובן ישנן הלוואות עם תנאי החזר משלהם.


מהי הדרך לקבלת הלוואה בתנאים נוחים

כאמור בכדי לקבל הלוואה מהבנק בתנאים נוחים, אתם צריכים לתת לבנק את הרושם שיש ביכולתכם להחזיר את ההלוואה בתנאים שנקבעו , כמו כן שההלוואה תטיב עם הפעילות הכלכלית הפרטית. להלן כמה טיפים שיעזרו לכם לקבל הלוואות פרטיות:

  • כבוד האדם בלבושו  - הופיעו בבנק בצורה מכובדת  ,  כולנו מושפעים מהלבוש ומהמראה החיצוני. לבנק יהיה קל יותר להלוות לאדם פרטי בחליפה מאשר לאותו אדם פרטי בחליפת טרנינג.
  • הכינו שעורי בית מראש  -  הגיעו עם  רשימת נכסים אשר בבעלותכם (נכסים פייזיים , חסכונות , קופות גמל ,  וכדומה)  כמו כן , תלושי משכורת (הראו יציבות בעבודה, אם קיימת כזו) רכבים בבעלותכם, הכנסה מדירות שאתם משכירים, קצבאות שאתם מקבלים וכדומה.
  • בצעו השוואת תנאי הלוואה בין הבנקים  - עשו שופינג בין הבנקים וידעו אותם על כך– כאשר תודיעו לבנקים כי אתם מבררים בכמה אפיקים, הם ירגישו מיידית כי אתם מבוקשים וכי הם צריכים להתאמץ עבורכם ולא להיפך. בנוסף, באמת תוכלו להשיג מספר הצעות ולבחור את הטובה ביותר עבורכם.
  • אל תהססו להתמקח– לא משנה מה הציעו לכם, בקשו רבע אחוז פחות בריבית, פריסה ארוכה יותר וכדומה. לעיתים עצם העובדה שתראו ביטחון, תגרום לבנק ללכת לקראתכם.

מסלולי הלוואות

הלוואה צמודת מדד

הריבית החודשית/שנתית של ההלוואה קבועה, אך אליה מצטרף המדד החודשי. המדד החודשי הוא מדד המחירים לצרכן, המתפרסם ביום ה-15 לכל חודש, ומסכם את שינוי המחירים במשק בחודש שקדם לפרסומו.


הלוואה בריבית קבועה

ריבית הבסיס שנקבעה להלוואה אינה צמודה למדד וההחזר החודשי של הלווה לא ישתנה בשל התייקרות המדד.


הלוואה צמודה לפריים

הפריים הוא מחיר הכסף שנקבע על-ידי בנק ישראל. המלווה קובע את ריבית ההלוואה כנגזרת מהפריים. לדוגמא: פריים+3%. אם ריבית הפריים עומדת (לצורך הדוגמא) על 7%, הריבית על ההלוואה עומדת על 10% בשנה. במידה והפריים יעלה ל-8% ההלוואה תהייה בריבית שנתית של 11%. במידה והפריים יירד ל-6% - הריבית השנתית תעמוד בזמן זה על 9%.


הלוואות שקליות

אשראי הניתן בשקלים ללקוחות פרטיים/עסקיים, בסכום ידוע, לתקופה מוגדרת ובתנאי החזר מוסכמים מראש (כגון זמני פירעון, צורת התשלום, שיעור הריבית וכו').


הלוואות מט"ח

הלוואות במטבעות זרים: דולר ארה"ב, דולר קנדי, לירה שטרלינג, אירו, פרנק שוויצרי ויין יפני, במחירים ובתנאים המקובלים בעולם לכל סוג מטבע. הלוואת המט"ח מוזרמת ישירות לחשבון המט"ח, ופירעונה מתבצע מאותו חשבון.


הלוואת גרייס

הלוואה בה הן הקרן והן הריבית מוחזרות בסוף התקופה. בהלוואה כזו, נדחים תשלומי הקרן והריבית לסוף תקופת ההלוואה.


הלוואת גרייס לקרן

הלוואה שבה הלקוח מחזיר את קרן ההלוואה בתשלום אחד בסוף התקופה, ואילו הריבית משולמת באופן שוטף לאורך התקופה (בדרך כלל בתדירות רבעונית).


הלוואת פריים, בריבית משתנה

הלוואה המבוססת על ריבית הפריים, בתוספת מרווח קבוע. הלוואה זו משתנה בהתאם לכל שינוי בריבית הפריים.

 
  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים