מאמרים  >>  מאמרים בחינוך פיננסי  >>  חינוך פיננסי

חינוך פיננסי

חינוך פיננסי

מחקרים שבוחנים מדי שנה את הידע של הישראלים אודות כלים פיננסים בהם נהוג להשתמש, כלים כמו קרנות פנסיה, קרנות גמל, קופות חיסכון, וכן ניהול עו"ש ואשראי, מגלים תמונה עגומה, לפיה מרבית הישראלים משתמשים באותם כלים אך לא יודעים את כל מה שנעשה בהם, לא יודעים לומר כמה עמלות הם משלמים, מה הריביות שהם מרוויחים וכמה הם יכולים להרוויח, כיצד לנהל חשבון עובר ושב בצורה נכונה ואיך אפשר לחסוך בהוצאות האשראי.

חוסר המידע נובע משתי סיבות עיקריות, הראשונה, חוסר מודעות ועניים של מרבית הציבור  הישראלי לנושא, השנייה, חוסר חינוך פיננסי. בעוד שבתי הספר והאקדמיה כוללים שיעורים בתחומים רבים, דווקא בתחום שמשפיע הכי הרבה על חיינו, הם ממעטים להתעסק, בוודאי שלא באופן פרקטי. כך מי שלא נרשם בעצמו לשיעורים במסגרת לימודים פיננסים, יכול לעבוד ולקיים משק בית מבלי לדעת מושגים בסיסיים ומשמעותם אשר יכולים להשפיע על חייו ועל ההתנהלות הכלכלית שלו.

במאמר זה נסביר בקצרה מה זה חינוך פיננסי ולאחר מכן נסביר, מדוע חשוב שיותר ויותר ישראלים, צעירים ומבוגרים, יירשמו ללימודים בתחום. לפני כן חשוב לומר, נכון שהעיתונות הכלכלית בשנים האחרונות פורחת יותר מאשר בעבר, והשיח עצמו משתנה, הן בציבור והן בתקשורת, אך אין זה מספיק, מאחר ובשביל להכיר את השיח, לדעת מה המשמעות ומה הכוונה, חשוב להכיר את הנושא מזוויות שונות, ואי אפשר להסתפק רק במה שהתקשורת מציגה, אלא צריך לצבור ידע מעבר לכך.

מה זה חינוך פיננסי ולמה חשוב ללמוד אותו

חינוך פיננסי מתחלק לשניים. חלק אחד מציג את כל המושגים והפירושים שלהם. זה החלק שאפשר לקרוא לו מבוא. הוא יותר את תשתית הידע שלנו. בחלק זה לומדים מה הן קרנות פנסיה, קרן השתלמות, קופת גמל,  ביטוחים, פק"מים, חסכונות ועוד. כאן לומדים מה אומר כל מושג, ממה כל אחד מהם מורכב ומה ההבדל ביניהם.

החלק השני של חינוך פיננסי מתייחס לצד הפרקטי, והוא כיצד מתנהל הכסף שלנו, כיצד אנחנו יכולים לנהל אותו בצורה נכונה, כיצד מקבלים החלטות בצורה רציונאלית מבחינה כלכלית, כאן לומדים על שיקולי עלות-תועלת עם ראייה לטווח הארוך. זה החלק המשמעותי ביותר של חינוך פיננסי, מאחר והוא עוזר לייצר סדר עדיפויות על פיו אנחנו מקבלים החלטה בצורה מושכלת שתעזור לנו להתבסס נכון מבחינה כלכלית בהווה ובעתיד.

אחרי שלמדנו על שני החלקים של חינוך פיננסי, אפשר להבין מדוע חשוב שיותר ויותר אנשים ילמדו את התחום. בהיעדר ידע, אנחנו עלולים לבזבז כסף מבלי לדעת את העלות שלו (ריביות, עמלות), להשקיע בצורה לא מושכלת ולהפסיד בכך אפשרויות השקעה טובות יותר או גרוע מכך, לא לבזבז נכון את העתיד שלנו מבחינה כלכלית ולהפוך לנטל על המשפחה והחברה.

הכתבה בחסות פורטל חינוך פיננסי

 
  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים