מאמרים  >>  מאמרים בחינוך פיננסי  >>  מושגים בסיסיים בשוק ההון

מושגים בסיסיים בשוק הון


מושגים בסיסיים בשוק ההון


כשמדברים על שוק ההון, ישנם מושגים מקצועיים רבים שנשמעים קצת מפחידים, די עמומים ואפילו משעממים. אבל מדובר דווקא בעולם תוכן שאפשר ללמוד, כזה שאפילו כדאי, כי שוק ההון משפיע על כולנו, אם נרצה או לא. הנה כמה מושגים בסיסיים שחשוב להכיר:


אג"ח – (איגרת חוב) – כאשר גוף כלשהוא רוצה לגייס כסף האופציות העומדות בפניו הם ללכת לבנק או להנפיק אג"ח. 2 הדברים החשובים באג"ח הם הזמן שלו (המח"מ – משך חיים ממוצע) והריבית שלו. ככל שהחברה מסוכנת יותר כך הריבית גבוהה יותר. לדוגמא אג"ח של בנק ישלם לנו ריבית נמוכה ואג"ח של חברה נדל"ן ישלם לנו ריבית גבוהה. בנוסף ככל שהמח"מ גבוה יותר כך הריבית שנקבל תהיה גבוהה יותר, כך לדוגמא על אג"ח עם מח"מ של שנה (נקבל בחזרה את הכסף בסוף השנה) נקבל ריבית נמוכה ועל אג"ח עם מח"מ ל 30 שנה (נקבל את הכסף על פני 30 שנה) נקבל ריבית גבוהה. כל עוד לחברה יש מספיק כסף לעמוד בהתחייבויות שלה אז נקבל את הריבית שהובטחה לנו, ללא קשר להצלחה או לכישלון שלה – ולכן אג"ח נחשב להשקעה סולידית.


קרן גידור – מדובר בעצם בית השקעות שיכול להרוויח בכל מצב של הבורסה: כשהיא עולה, כשהיא יורדת, כשהיא לא זזה, כשהיא עולה לאט או יורדת מהר וכו'. סוחרים בקרן גידור יודעים לסחור בהמון כלים פיננסים כמו אופציות, חוזים עתידיים, מט"ח (יורו, דולר, לירה שטרלינג וכו'), סחורות (זהב, נחושת, קקאו וכו'), מניות, אג"חים ועוד. שמה מגיע מ"גידור סיכונים": לדוגמא אפשר לקנות נכס אחד ולמכור נכס אחר במקום, או להחליט שבמידה ומנייה מסוימת שקניתי יורדת ממחיר מסויים אז הפוזיציה שלי מתהפכת אוטומטית ואז אני מתחיל להרוויח. מכיוון שקרנות גידור יכולות להרוויח תמיד אז הן יכולות גם להפסיד תמיד (אפילו אם הבורסה עולה). לרוב אפשר להשקיע בקרנות גידור רק סכומי כסף גדולים, ודמי הניהול שמשלמים עליה גבוהים מקרנות רגילות. בנוסף, קרנות גידור לוקחות לרוב גם אחוזים על ההצלחה שלהם. אם הקרן הרוויחה לי 10,000 ש"ח בסוף השנה ודמי ההצלחה שלה הן 20%, אז אשלם לקרן בחזרה 2,000 ש"ח.


מנייה – כאשר אנחנו קונים מנייה אנחנו בעצם קונים חלק מהחברה: אנחנו קונים בעלות עלייה. מחיר המנייה עולה ככל שהחברה מצליחה יותר והוא יורד כאשר היא נכשלת. מניות נחשבות להשקעות מסוכנות מכיוון שבמקרה שהחברה לא מצליחה אנחנו עלולים לאבד את כל כספינו. מצד שני, אם החברה מצליחה מאוד אנחנו יכולים להכפיל את הכסף שהשקענו פי עשרות מונים. כאשר אנחנו קונים מניות של חברה אנחנו זכאים להגיע לאסיפת בעלי מניות ויש לנו זכות הצבעה בכל מה שקורה בחברה.


דיבידנד – כאשר חברה היא רווחית, היא יכולה להחליט לשתף את בעלי המניות שלה ברווחים או לשמור את הכסף ולהשקיע אותו בדברים שיביאו לה הכנסות עתידיות. אם אנחנו בעלי מניות והחברה החליטה לשתף את בעלי המניות ברווחים שלה, אז כל בעל מנייה זכאי לחלק היחסי שלו ברווח. לדוגמא אם הוחלט שכל מנייה מזכה בדיבידנד של 10 שקלים ואנחנו מחזיקים 100 מניות, אז נקבל לחשבון שלנו 1000 ש"ח.


מינוף – אם אנחנו סוחרים רק בכסף שלנו אז אין לנו מינוף. אבל אם אנחנו לוקחים הלוואה מהבנק או מנפיקים אג"ח אז אנחנו ממונפים. ככל שהמינוף שלנו גבוה יותר כך אנחנו יכולים להרוויח הרבה מצד אחד או להיות שקועים בחובות מצד שני. לדוגמא אם יש לי 1000 ש"ח אני יכול לקנות מכונה אחד שתרוויח לי 100 ש"ח בסוף השנה, אבל אם אני אקח הלוואה של 9000 ש"ח אני אוכל לקנות עוד 9 מכונות שירוויחו לי 1000 ש"ח בסוף השנה, ואז אחרי 10 שנים אני אוכל להחזיר את ההלוואה ולהישאר עם 10 מכונות. מצד שני אם נכשלתי אז יהיה לי חוב של 9000 ש"ח ולא יהיה לי איך להחזיר אותו.


מדד ת"א 25 / מדד המעוף – 25 המניות בעלות השווי שוק הגדול ביותר בבורסה בישראל. כאשר אנחנו שומעים שמדד המעוף עלה בשבוע האחרון ב 1% הכוונה היא שכל 25 המניות הללו עלו כולם ביחד ב 1%. לדוגמא אם קניתי את מדד המעוף ב 1000 ש"ח והמדד עלה ב-1% אז הרווחתי 10 ש"ח.


תעודת סל – אפשר לחשוב על זה כמו סל עם מניות בפנים, לדוגמא אם אני רוצה להשקיע במדד ת"א 25, האופציות העומדות בפני הן או לקנות את כל 25 המניות של המדד, או לקנות תעודת סל אחת על מדד המעוף. שתי האופציות יעלו לי אותו דבר, אבל האפיק של תעודות הסל הוא נוח יותר.


 


 


 


  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים