ספרים  >>  חושבים כסף - טרוויה בנושא צרכנות ופיננסים  >>  חוות דעת

חוות דעת

חייבים להודות שלמרות שההוצאה הכספית על ילדים היא אדירה, אין בנמצא הרבה משחקים שמלמדים ילדים אודות כסף. עם זאת, לאחרונה הושקו שני משחקי קלפים חדשים שעוסקים בנושא על ידי חברת "Money Nanny", המתמחה בהעברת תכנים של חינוך פיננסי. בחנו את שני משחקים והנה המסקנות:

חושבים כסף

מדובר בחבילת קלפי טריוויה שמכילים שאלות העוסקות בנושאים פיננסיים שונים. על כל כרטיס מצוין שווי השאלה, שנקבע על פי רמת הקושי שלה. כל שחקן בתורו לוקח קלף מהקופה ואם הוא יודע את התשובה, הוא זוכה בכרטיס. השחקן המנצח הוא בעל מספר כרטיסים הרב ביותר, או בעל מספר הכרטיסים עם רמת הקושי הגבוהה ביותר. על הקופסא כתוב שהמשחק מתאים לאנשים בטווח גילאי 7-99, אבל הוא בעצם פונה לילדים בגיל 7-12, שזה הזמן המתאים ביותר להסביר להם את רוב המושגים הפיננסיים המוזכרים במשחק.

הבעיה העיקרית של "חושבים כסף" היא חוסר האחידות ברמת השאלות. מצד אחד, ישנם כרטיסים שעל גביהם מודפסות שאלות כמו "מהו כסף?" וכרטיסים אחרים ששואלים "מהו סקר שוק?". חלק מהשאלות פשטניות מדי. למשל, אחד הכרטיסים שואל: "למי מומלץ לנהל תקציב?" והתשובה – "לכל אחד". גם התשובות אולי לא יהיו מקובלות על כל אחד. בכרטיס אחד מבקשים להשלים את המשפט הבא: "כל שקל שחוסכים הוא שקל ש..?" והתשובה היא – "מרוויחים", אבל חשוב אולי להסביר לילדים מעט יותר בוגרים, שלעיתים במקום לחסוך חשוב יותר להחזיר חובות שנושאים ריבית גבוהה יותר מאשר החיסכון.

ועדיין באותה נשימה, חשוב לפרגן למשחק הזה. הרבה כרטיסים מאפשרים לחשוף את הילדים למושגי יסוד חשובים כמו חיסכון, פיקדון, שער חליפין, ריבית, או סתם פרטי טריוויה מעניינים כמו- מהם ראשי התיבות של המילה מט"ח, מהו מקור המילה כסף ומי המציא את כרטיס האשראי הראשון. זאת הסיבה שבסיכומם של דברים, יש למשחק ערך חינוכי גבוה וכדאי להכיר אותו לילדים.

מלך הכסף

בעצם מדובר במשחק משלים למשחק הקודם. גם כאן מדובר בחפיסת קלפים שכוללת כרטיסים, עליהם מודפסים שטרות כסף של 6 מדינות שונות בעולם – ישראל, ארה"ב, האיחוד האירופאי, אנגליה, שווייץ ותאילנד. כל הכרטיסים מחולקים שווה בשווה בין השחקנים ובכל סיבוב הם שולפים כרטיס ומתמודדים מול הכרטיסים של השחקנים האחרים. מי מנצח? באמצעות טבלת המרה, הנמצאת בתוך החבילה, אמורים השחקנים לחשב את הערך הכספי של כל קלף, כשבעל הקלף הגבוה ביותר לוקח את הכרטיסים של שאר חברי הקבוצה. המשחק חמוד מאוד ומעוצב ברמה גרפית לעילא. אין ספק שיש לו ערף מוסף בכך שהוא מעודד את המיומנות המתמטית של הילדים. גם כאן מצוין על גבי החפיסה כי הוא מיועד לבני 5-99, כשלמעשה הוא פונה לילדים בני 8 עד 12.

  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים