חינוך פיננסי  >>  מטרתו של החינוך הפיננסי

מטרתו של החינוך הפיננסי

מטרתו של החינוך הפיננסי היא לעורר  ולתת חשיפה בנושאי הצרכנות והחיסכון בקרב מתבגרים ולהגדיל את הבנתם מעורבותם ועצמאותם הכלכלית בהווה ובעתיד. עבור ההורים מדובר בהזדמנות ללמד את ילדיהם להתנהל בצורה טובה יותר, ולקחת אחריות על מעשיהם ולחסוך בעצמם באמצעות צמצום הוצאות הילדים.

אין עוררין על כך שחינוך הילדים בנושאים כגון בטיחות וזהירות בדרכים, היגיינה ובריאות, חשוב ורובנו לא נוותר עליו. יחד עם זאת, כפי שאנו מחנכים את ילדנו לחצות את הכביש בבטחה ולשמור על בריאותם, עלינו ללמדם להיות צרכנים נבונים וחוסכים מתמידים.

כהורים, כאשר הינכם מלמדים את ילדיכם לחבוש קסדה טרם רכיבה על אופניים ולחגור חגורת בטיחות לפני שממשיכים בנסיעה, אתם מבקשים להשיג שתי מטרות: ראשית, הגנה עליהם; שנית, ללמדם לקחת אחריות על מעשיהם. הרי, בסופו של דבר, לא תמיד תהיו שם כדי לשמור עליהם ובבוא היום הם יאלצו להסתדר בכוחות עצמם.

נושא מהותי שמקבל ביטוי דל מדי בחינוך הילדים הוא החינוך הפיננסי. ישנם בישראל מתבגרים רבים שהמושג חיסכון זר להם, והם לעולם לא התנסו בניהול תקציב חודשי. אין משמעו של חינוך פיננסי הפיכת הילדים לכרישי השקעות או לאילי הון. הכוונה היא לתת בידיהם כלים מתאימים להבנת מושגים כלכליים בסיסיים כדוגמת ריבית ואינפלציה, להתנסות בניהול תקציב חודשי וחשבון עו"ש, לנווט בין הוצאות להכנסות וכן לחסוך בתבונה.

דוגמא טובה ליישום נכון של חינוך פיננסי היא סיפור על אב שהחליט כי במקום להעניק לילדיו את דמי הכיס השבועיים במזומן, הוא יפקיד סך השווה לדמי הכיס החודשיים בראשית כל חודש לחשבונות "עו"ש צעיר" של ילדיו, ובכך הטיל עליהם את האחריות להתנהל עם תקציב חודשי מוגבל. מובן שאין מדובר במשטר אימים ולא כל הוצאות המתבגר מבוצעות מתוך אותו חשבון עו"ש, אלא רק השוטפות שבהן. במידה והמתבגר חפץ בנגן מדיה חדש ואין בחשבונו די כסף, יאלץ לחכות ליום הולדתו או לחסוך בעצמו את סכום הכסף הדרוש למוצר.
בנוסף, ניתן להקנות יסודות לחיסכון פנסיוני בגיל ההתבגרות - הורים לעתים מוכנים להכפיל את משכורתה של בתם אך ורק בתנאי שזו תעבוד במשרה קבועה. באופן זה, המתבגרת מקבלת מושג לחשיבות ההתמדה במקום עבודה לאורך זמן ובמקביל, מבינה בצורה מוחשית מהם תנאים סוציאליים. כפי שהוריה מפרישים עבורה תגמולי "הורים", כך תשכיל בתם להבין את משמעות וחשיבות תגמולי המעסיק לפנסיה ותדע לדרוש אותם.
הזדמנות בלתי חוזרת ליישום החינוך הפיננסי היא מתנות הבת/בר מצווה. מדובר בדרך כלל בפעם הראשונה שבה מתבגר נפגש עם סכום כסף משמעותי. יש מקום לשקול שיחה מקדימה עם בעל השמחה ובמהלכה לפרט את האפשרויות העומדות בפניו לשימוש בכספים. חשוב לזכור כי צעירים מתקשים, יותר ממבוגרים, לדחות סיפוקים ומעדיפים "ביד ומיד". לפיכך, סביר כי ללא הנחיה הורית, ירצו לבזבז את הכספים ככל העולה על רוחם למטרות קצרות טווח כגון בגדים, בילויים וגאדג'טים. בשיחה מקדימה, ניתן להגיע עם הילד לעמק השווה. שני הצדדים יכולים להסכים יחדיו על סכום כסף שיוקצה למטרות קצרות טווח לפי ראות עיני המתבגר ללא התערבות מצד הוריו, מובן שבגבולות הסביר, ואילו הסכום הארי ממתנות האירוע יופקדו בחיסכון על שמו של הילד. ניתן להגדיל את מעורבותו של הילד בניהול חסכונותיו באמצעות שיתופו בדוחות התקופתיים ומתן הסברים מפורטים אודות תשואת החיסכון.

בל נשכח שאחת מתוצאותיו של חינוך פיננסי מוצלח בקרב מתבגרים, היא חיסכון בהוצאות השוטפות. כאשר הילדים מתנהלים מתקציב חודשי קבוע ומוגדר על ידי ההורים, להורים קל יותר לנהל את תקציבם שלהם.
אין ספק כי יש מקום לתמיכה רבה יותר של הממסד בחינוך הפיננסי, אולם עד שהנושא יקודם ע"י מערכת החינוך, על ההורים לקחת אחריות ולתת לילדיהם כלים שיאפשרו להם להיות צרכנים וחוסכים טובים יותר.

חשוב לזכור כי אחד הכלים הזמינים, העומדים בפני ההורים הוא פניה לגורם מקצועי מתאים כגון יועץ השקעות או סוכן ביטוח, לשם יעוץ והכוונה בנושאים בהם אינם מומחים. באופן זה, יתכן כי גם ההורים ירחיבו את אופקיהם בתחום הפיננסי ויהנו מהמלצות לצרכיהם האישיים.

ולכן מומלץ לרכוש לילדכם את הספר מהתיכון ועד הפנסיה מאת יניב חדד
ספר שיעניק ארגז כלים פיננסי עדכני לבוגר העתידי

  עמוד הבית | רכישת ספר דרך האתר | תוכנה לניהול תקציב | פורום  
1-700-701-081       בניית אתרים סידיטק - בניית אתרים